Aplikacja wideokonferencyjna Zoom stała się bardzo popularna w ostatnim czasie głównie dzięki darmowej wersji dostępnej dla każdego. Jednak nie dla każdego jest oczywiste jaką funkcjonalność oferuje ta bezpłatna wersja, a tym bardziej czego w niej brakuje, albo innymi słowy co możemy dostać w wersji płatnej.
Poniżej przedstawię funkcjonalność bezpłatnej licencji Zoom Meetings Free, a podkreślam to dlatego, gdyż dostępna jest też bezpłatna licencja o nazwie Basic, ale o tym może innym razem.
W dalszej części natomiast prezentuję listę funkcji, które dodatkowo otrzymujemy w płatnej licencji Zoom Meetings Pro.
Podstawowe funkcje licencji Zoom Meetings Free:
połączenia wideo z udziałem do 100 uczestników
nieograniczone czasowo (de facto do 24 godzin) połączenia punkt-punkt (2 uczestników)
połączenia wielostronne (3 uczestników lub więcej) ograniczone do 40 minut
nieograniczona ilość spotkań w miesiącu (w danym momencie możemy prowadzić tylko jedno spotkanie)
wysokiej jakości dźwięk
obraz w połączeniach punkt-punkt (2 uczestników) w rozdzielczości do HD 720p (zależy od warunków sieciowych, kamery, mocy komputera i wielkości wyświetlanego okna)
obraz w połączeniach wielostronnych (3 uczestników lub więcej) w rozdzielczości SD
prezentacje całego pulpitu
prezentacje wybranej aplikacji
prezentacje białej tablicy
adnotacje na prezentacji i białej tablicy (każdy z uczestników może nanosić adnotacje, które mogę być potem zapisane do pliku)
chat tekstowy podczas spotkania
dołączenie poprzez tradycyjne połączenie telefoniczne (dostępne są numery na całym świecie, w tym polski)
nagrywanie połączenia na własnym komputerze (nagrywamy dźwięk, wideo, prezentację i chat tekstowy)
przejęcie kontroli nad myszką i klawiaturą innego uczestnika spotkania
szyfrowanie połączeń w standardach SSL i AES 256 bit
Najpoważniejszym ograniczeniem na powyższej liście jest zdecydowanie ograniczenie trwania spotkań wielostronnych do 40 minut i dlatego warto dodać kilka słów na ten temat.
Spotkania z udziałem 3 lub więcej uczestników są rozłączane po 40 minutach, a wcześniej system nas o tym informuje w postaci bannera na górze ekranu. Po rozłączeniu możemy się połączyć ponownie, co w wypadku spotkań prywatnych pewnie nie jest wielkim problemem, ale podczas spotkania biznesowego jest to raczej niedopuszczalne.
Ograniczenie 40-minutowe włącza się w chwili dołączenia trzeciego uczestnika do spotkania, co oznacza, że dwie osoby mogą rozmawiać np. 2 godziny i jeśli wtedy dołączy trzeci uczestnik to rozpocznie się odliczanie 40 minut.
Główne korzyści z przejścia na licencję płatną Zoom Meetings Pro (14,99 USD/mies. lub 149,90 USD/rok):
nieograniczone czasowo (de facto do 24 godzin) połączenia wielostronne (3 uczestników lub więcej)
obraz w połączeniach wielostronnych (3 uczestników lub więcej) w rozdzielczości do HD 720p
nagrywanie spotkań w chmurze Zoom (dostajemy 1 GB przestrzeni dyskowej)
możliwość dodawania kolejnych użytkowników w ramach tego samego konta Zoom i zarządzanie nimi
raporty z historią połączeń i aktywnością użytkowników
edycja numeru personalnego pokoju spotkań (tzw. Meeting ID)
delegowanie planowania spotkań na innego użytkownika (np. na asystentkę)
dostępny interfejs programistyczny (API) pozwalający np. pobierać dane z Zoom, czy kontrolować spotkania Zoom z zewnętrznych systemów
możliwość dołączania do spotkań ze Skype dla Firm (Skype for Business)
możliwość dokupienia i korzystania z takich dodatkowych licencji jak: Webinars, Zoom Rooms (terminale wideo do sal konferencyjnych), Cloud Room Connector (gateway umożliwiający dołączanie do spotkań z tradycyjnych terminali H.323/SIP, np. Cisco, Polycom), Large Meeting (zwiększenie pojemności spotkań nawet do 1000 uczestników)
Tak więc jeśli potrzebujesz Zoom'a do kilkuosobowej firmy to pewnie wystarczą bezpłatne licencje Free (przynajmniej na jakiś czas), ale jeśli Twoja firma zatrudnia już kilkadziesiąt osób to raczej warto pomyśleć o licencjach płatnych Pro. Co bardzo istotne w ramach konta z wykupionymi licencjami Pro można dodawać także bezpłatnych użytkowników. Możesz np. kupić licencje dla 5 managerów, a pozostałym pracownikom udostępnić licencje bezpłatne, jednak wszystkie będą zarządzane z tego samego miejsca i będzie można także przepisywać płatne licencje pomiędzy użytkownikami.
Jeśli jesteś zainteresowany funkcjonalnością licencji Zoom Meetings Pro to odezwij się do nas, a my pomożemy nawiązać kontakt z jednym z polskich partnerów handlowych Zoom'a. Kontakt do nas jest poniżej w stopce.
Comments